כיצד נוצרים אריחי שיש

אריחי שיש

שיש הוא סוג של סלע מטמורפי שקיים בצבעים רבים. שיש לבן שימש בבניין מאז הקדמונים. מצרים ויוונים השתמשו בסלע זה כדי לבנות את מקדשיהם. אבן זו עמידה בפני חום, קור וגשם. אבן זו היא אבן פופולארית מאוד, ונמצאת בשימוש נרחב מאוד בימינו.

כיצד נוצר שיש?

כאשר אבן גיר נמצאת מתחת לאדמה ותחת חום ולחץ גבוה, היא הופכת לשיש. המרכיב העיקרי בשיש הוא סידן פחמתי. סוגים מסוימים של שיש מכילים 99% סידן פחמתי. נוכחות האלומיניום והמגנזיום בשיש גורמת למגוון צבעים. שיש טהור הוא לבן לחלוטין. ישנם סוגים שונים של שיש. שיש גרניט הינו סוג מאוד נפוץ. גם טרוורטין נחשב לסוג של שיש  ובישראל מרבים להשתמש בו לריצוף ולחיפוי.

מיצוי שיש

לייצור שיש מחולקים סלעי שיש לחלקים מיוחדים על ידי מכונות מיוחדות. לאחר מכן הם מעבירים חלקים אלה לסדנאות חיתוך אבן וחותכים אותם לגדלים מתאימים לפי מידות סטנדרטיות. לאחר החיתוך, הם מעצבים את השיש במכונות מיוחדות בכדי ליצור משטח חלק. בדרך זו השיש מוכן לשימוש. איטליה היא אחת מיצרניות השיש הגדולות בעולם.

בגלל יופיו המיוחד, שימש תמיד בתחומי הפיסול, עבודות הבנייה והקישוטים. אמנים מפורסמים כמו מיכלאנג’לו ולאונרדו דה וינצ’י השתמשו בשיש ברבות מיצירותיהם.

התכונות החשובות ביותר של אריחי שיש

ניתן לסווג את המאפיינים החשובים ביותר של אריחי שיש לקטגוריות הבאות:

צבע

מרקם

קשיות

נקבוביות

מסיסות

התנגדות

הכח

סלעים העשויים מקואטות הם בגימור קשה יותר מסלעי שיש קלציטים. לכן, שיש המכיל ציפוי הוא עמיד יותר. ספיגת המים היא פחות מ- 1%.

העיוות של השיש הוא גמיש ונוח לעיצוב.

מאפיין חשוב נוסף של אבני שיש הוא התכונות הרפואיות וההשפעה של השיש על גוף האדם. לכן, בנוסף להקשר האסתטי של סלעים אלה גם בהקשר הטיפולי/ התרפויטי ניתן להשתמש בהם.

הרופאים ממליצים להשתמש באבני שיש בבתי מגורים ובבנייני העבודה כדי להפחית מתח בגוף האדם.

שימוש בשטח באריחי שיש

לאריחי שיש יש שימושים רבים, שרק אחד מהם הוא השימוש באבן זו לקישוט פנים:

 

מכיוון שיש לאריחי שיש שונות גבוהה בצבעים בשל נוכחותם של תרכובות בתוך סלעים אלה, ניתן להשתמש בשילוב של צבעים שונים של אבני שיש בחזיתות בנייה. אבני שיש בצבעים ירוק, לבן, שחור, דבש כהה, צהוב, חום וכן הלאה. הצבע הירוק של השיש נובע מנוכחותו של פעולה מינרלית כמו שילוב מעשר של צבעים אלה יחד יכול להיות השפעה נהדרת עבור הבניין.

סלעי שיש נוספים בצבע ירוק באיראן משמשים לבניית מסגדים. מכיוון שהשיש עמיד בפני אור שמש, קור וחום, ניתן להשתמש בו בחזית הבניין. השימוש בסלע זה בבניין הוא רק אחד מהשימושים האפשריים באבן זו.

תחזוקת אריחי שיש

הדרך הקלה ביותר לניקוי אריחי שיש היא להשתמש בבד כותנה. ניתן לעשות זאת על ידי שימוש במים חמים או בחצי ליטר מים ונוזל שטיפת רצפות, ואז ניגוב האבן עם מטלית רכה ויבשה.