מארבלס פורטל השיש - שיש לריצוף, שיש ואבן טבעית לחיפוי

במאמר זה נסביר מהם נזקי רטיבות הנגרמים כתוצאה מליקויים בבנייה ובאיטום.

ליקויי רטיבות והצורך באיטום מקצועי בגגות בתים

בעיית הרטיבות היא בעיה נפוצה בין מגוון ליקויי הבניה הנפוצים. רטיבות בגג או בקירות פוגעת לא רק באיכות ובמרקם החיים של הדיירים אלא בבריאותם. רטיבות עושיה גם לגרום סבל ועוגמת הנפש לדיירים שנאלצים להתגורר בדירה עם עובש, טחב,ומחנק. רטיבות בדירות חדש אשר נרכשו על ידי זוגות צעירים, עם ילדים קטנים, הינה עניין של עוגמת נפש וגם של סכנה בריאותית . כו כן, חדירת מים לבטון בגג או בקיר, עלולה לגרום לבלאי מואץ, לקורוזיה לברזל, לעיוותים, ולסדקים במבנה. אם כך – דירה שנתגלו בה בעיות רטיבות הינה בגדר מפגע בטיחותי, תברואתי ומוסרי.

בדיקה לאיתור נזילות ולמציאת ליקויים באיטום

בדיקה לאיתור נזילות ולמציאת ליקויים באיטום, תוך שימוש במצלמת אינפרא אדום, כוללת את הנושאים הבאים:
א. ביצוע סריקה מקיפה ויסודית של המבנה באמצעות מצלמות משוכללות בטכנולוגיית אינפרא-אדום המאתרות בצורה מדוייקת ליקויים ופגמים במערכות האיטום השונות.
ב. סריקה לאיתור ליקויים במערכות הניקוז בכל הנכס, כולל קירות, תקרות וגגות, פנים הדירה, מערכות ניקוז וביוב ותשתיות נוספות.
ג. סריקת המבנה לצורך איתור ליקויים במערכות הבידוד, לדוגמא ליקויים בגג, בחלונות או בדלתות, איתור יציקות בטון שלא הותקנה להן מעטפת תרמית ועוד.
ד. סריקה לאיתור ליקויים שאינם נראים לעין בלתי מזויינת, ומאותרים רק על ידי שימוש במצלמות רגישות בטכנולוגיית אינפרא- אדום. מצלמות אלה מסוגלות לאתר כמעט את כל סוגי הליקויים הקיימים במבנה.

בעיות איטום באחריות הקבלן

לעיתים רבות נובעות בעיות הרטיבות מהרצון של הקבלנים לחסוך בעלויות האיטום. במקרים רבים, הבניה נעשית מבלי שנשכרו שירותיו של יועץ לאיטום, שאמור לא רק לייעץ, אלא גם לפקח על ביצוע האיטום כהלכה. משנוצרת הבעיה, מנסים הקבלנים לא אחת להתנער מאחריות. וכך נכנסות לעניין הבדיקות לאיתור ליקויי הבנייה ובתי המשפט שאמורים להכיר מי הוא האחראי.

תביעות המגדירות את אחריות הקבלן כלפי הדיירים

בקביעת שיעור הפיצויים בגין עגמת הנפש בגין ליקויי בניה יילקחו בחשבון, בין היתר, טיב הנכס בו נפלו הליקויים – האם מדובר בדירת מגורים, במבנה עסקי או אחר; מה טיב הליקויים, מידת חומרתם, מידת השפעתם על חיי היום יום בדירה; התנהלותם של הצדדים עובר להליך המשפטי ובמהלכו; עלות תיקון הליקויים ועוד…".

עלות תיקון הליקויים לא תמיד משקפת את עגמת הנפש של הדיירים. ברוב המקרים אין קורלציה בין עלויות התיקונים בליקויי רטיבות, לבין שיעור הנזק לדיירים. עלות הבדיקות היא שולית לעומת עלות תיקון הנזקים והפגיעה באיכות החיים במידה והקבלן לא יישא בנזקים. כיום יותר ויותר רוכשי בתים וועדי בתים משותפים מכירים בחשיבות של ביקורת כזו, והיא הפכה לדרישה סטנדרטית בשעת רכישת מבנה מכל סוג שהוא. הביקורת יכולה להיעשות בכל שלב של ביצוע הרכישה, אפילו מספר חודשים לאחר הכניסה למגורים. הרוכשים החדשים רשאים לתבוע מהקבלן תיקון או פיצוי על נזקים, וכן ועד בית משותף יכול לדרוש מהקבלן פיצוי או תיקון, באם נתגלו בבניין המשותף. .

ליקויי בניה של בעיות רטיבות קשות אינן דבר של מה בכך והפיצוי חייב להיות בהתאם!