מארבלס פורטל השיש - שיש לריצוף, שיש ואבן טבעית לחיפוי

שיש – הסבר על שיש לריצוף וחיפוי

אנחנו יכולים לראות אותו היום בכל מקום בבית, אז עכשיו נלמד כל מה שאנחנו צריכים כדי שנתקין אותו במקומות הנכונים.

העיצוב הישראלי זכה בשני העשורים לחיזוק משמעותי בדמותו של שיש. מה שפעם היה מנת חלקם של בתים יוקרתיים ומהודרים, הפך במהלך השנים לחומר שהשתלב כמעט בכל בית בצורה כזו אחרת ולא בהכרח במטבח, מקומו המוכר.

מאחר ובישראל אין הרבה מחצבי שיש (לעומת מחצבי אבנים שונות), הרי שרוב השיש מיובא מארצות שונות בהן איטליה, צרפת, הודו, תאילנד ועוד. האבן הישראלית עוברת לעומת זאת ליטוש ועיבוד, ונמכרת תחת השם שיש, למרות שלכל ברור שאין זו הגרה נכונה. עם זאת הליטוש והעיבוד אפשר במהלך השנים להעביר את השיש מהמטבח אל מקומות אחרים וכך אנחנו זוכרים למדרגות שיש, מרצפות שיש, חיפוי קירות חיצוניים ועוד.

מהו שיש 

שאלה מעט תמוהה אך בכל זאת זקוקה לתשובה שיש הוא למעשה סלע של אבן גיר, שנמצא במעמקי כדור הארץ, ועם הזמן חלו בו שינוים כתוצאה מחום ולחץ, שיצרו את השיש. אגב בגלל קרבתו של השיש לאבן גיר, במקומות שונים, כגון ישראל, בו אין מחצבי שיש רבים, מעבדים ומלטשים סלעים של אבן גיר ובכך יוצרים שיש מעובד.

על שיש לבית – דברים שחשוב לדעת

יש הסברים רבים מדוע שיש זכה עם השנים להיות הפנים של הבית, ההסברים הנפוצים ביותר הם, העובדה שמדובר בחומר מבריק שמעניק לבית מראה ייחודי ונעים, כמו כן קל יחסית לנקות אותו, והוא עמיד בפני תנאי מזג אוויר שונים.

לשיש יתרונות נוספים על פני האבן או חומרים אחרים, למשל, הוא לא מתפרק ומתפורר בקלות, קל לחדש אותו במידת הצורך והוא משתלב היטב בעיצוב פנים של הבית.

נבקש להציג בפניכם עכשיו שורה של חומרי שיש שייתכן ויתאימו לכם:

כל אחד מהמוצרים הנ"ל, שונה כמובן בעלותו וכן לכל מקום ומטרה יש את השיש שלו. מה שבטוח הוא שאתם תוכלו ליהנות מכל אחד מהם בצורה ייחודית. לפני שאנחנו מחליטים להכניס את השיש לביתנו עלינו לקחת בחשבון כמה דברים.

שיש למטבח – עלינו לוודא שלוחות השיש הם בעובי של 3 עד 8 ס"מ (זו הסיבה שאנשים מעדיפים שיש מעובד ולא אמיתי במטבח, שכן לוחות שיש אמיתי גבוהים בעלויות שלהם בעשרות אחוזים), האחריות על השיש צריך להיות לפחות לשלוש שנים, עלינו לוודא שעבודות השיש נעשות בזמן שאר העבודה במטבח.

מדרגות שיש – עלינו לוודא שיש המשכיות בין השיש לרצפה, שלא מדובר רק בכיסוי שיש אלא במבנה שיש שלם.

מרצפות שיש – לפני שמתחילים לרצף, יש לשמור על השיש במקום מאוחזן שלא יישרט או ייסדק. יש לוודא שהנחת השיש מתבצעת באמצעות הדבקה (שיטה שעלותה זולה מכל שיטת הנחת מרצפות שיש אחרת).

שיש באמבטיה –  למרות שיש גרניט נחשב בדרך כלל לשיש פחות מומלץ הרי שדווקא בחדר האמבטיה הוא כן מומלץ בגלל עמידתו בפני מים, לעומת זאת שיש יצוק נחשב לעמיד ביותר. חשוב לוודא האם השיש מגיעה כיציקה אחת של כיור ושיש או כיחידות נפרדות.

מה משפיע על מחיר שיש אמיתי

  • המחצבה ממנה הוא מגיע
  • התכונות הכימיות של האבן
  • הזמינות שלה
  • סוג הצבע והיציבות שלו
  • גודל האבן

Table of Contents